Pečen svinjski but
Najbolje pečenje je posle posta, kad poželimo ukusno meso koje sami pečemo u rerni
Svinjski but nam pruža da bilo kada i bilo gde možemo sebi lako priuštiti ukusno pečenje. Naravno, svinjski but birajte prema mogućnostima, veličini rerne i potrebi. Svinjska butkica sa repom i bubregom - polutka zadnjice je idealna za 4-6 osoba u oči novogodišnje noći. Za Božić može i celo pečeno prase (pečenje), ali ako nije neophodno, to može takođe biti svinjski but pečen u rerni.
Priprema svinjskog buta u obliku pečenja za slavlje i uživanje je veoma prosto. Najvažnije je da kupite svinjski but od mladog praseta bez mnogo masnoće. Ko voli da ima malo masnoće, slobodno i ne oklevajte.
RECEPT ZA SVINJSKI BUT PEČEN U RERNI
Prase u rerni ... priprema svinjskog buta za rernu ...
Svinjski - ili praseći but se najpre obradi i začini kako bi bio ukusan i primamljiv. U tepsiju u koju ćemo peći stavimo but , nožem ga ovde - onde zasečemo (ubodemo) da napravimo male džepove i to par džepova na strani gde je koža i par džepova u mesu. U džepove sipamo malo soli i Aleva - Kulinat začina, i zatim malo sitno seckani beli lik. Preporuka je da ne ubacujete ruzmarin ili bilo šta drugo što bi remetilo prirodan šmek svinjskog buta. Naravno, ako volite, stavite slobodno i ruzmarin ili peršun ali to nije predviđeno ovim receptom.
Kada ste sa svih strana ubacili začine, namažite kompletno butku senfom. Senf je veoma zdrav i mesu daje izuzetan ukus i miris. Znači, sipate senf u ruci i masirate butku tako da senf prekrije svu površinu ali u tankom sloju. Sada je vreme za odluku - belo vino ili pivo za marinadu ?
Ovako, belo vino se zaista preporučuje skoro u svim receptima ali je to izgleda čisto prepisivanje sa kulinarika ili recepti sajta. Lepši i bolji šmek meso dobija ako se utapka u njega veoma mala količina kvalitetnog piva. Recimo, za butku je dovoljno polovina čaše - oko 200 grama. Ne preterujte sa pivom ili vinom. Zašto ne vino ? Pa, upravo zbog mirisa. Kombinacija belo vino + ruzmarin i slično daje osećaj da je meso nekako tužnog mirisa ...
Opet je sve subjektivan osećaj, ali svinjski / praseći but mora da se lepo ispeče i da dobije zlatno žutu do crvenkastu boju a da kožica bude hrskava i ne žilava i prepečena. To se postiže senfom i pivom i ravnomernim pečenjem sa obe strane.
Sada, kada smo butkicu pripremili, ostavimo je recimo 1-2 sata da odstoji, da malo upije sokove i začine. Dobro je da barem jednom okrenemo but kako bi se što bolje primili začini.
KAKO SE PEČE PRASETINA U RERNI ?
Pečenje u rerni nije teško izvodljivo ako imamo dobru rernu i dobro meso koje smo prethodno marinirali. Zagrejemo rernu na 240 stepeni. U tepsiju u koju je butka nalijemo ulja taman toliko da prekrije dno i eventualno malo zajedno sa pacom - sokom od začina se pomeša i bude kao mala marinada u kojoj će se butka peći. Nikako na suv pleh ne treba staviti meso uz očekivanje da će sama masnoća iz mesa biti dovoljna.
Ubacimo sada tepsiju sa butkom u rernu. Pečemo pečenje na 240 stepeni oko pola sata. Zatim smanjimo temperaturu rerne na 220 C i nastavimo sa pečenjem. Povremeno, na svakih 20 minuta otvorimo rernu i vljuškom bocnemo meso kako bi se što lepše i lakše cedilo i primalo pac i toplotu. Takođe, kašikom uzmemo vreli pac - marinadu iz tepsije i prelijemo preko pečenja. Posle sat vremena pečenja, okrenemo but kako bi se lepo zapekla i druga strana. Takođe, posle sat vremena i kod okretanja prasetine na drugu stranu, slobodno možemo dodati krupnije isečene komade krompira koji će lepo primiti i miris i ukus ali i boju mesa. Uživanje često puta mnogima priredi upravo krompir oko praseta. Dakle, fora je da se pečenje okreće povremeno kako bi se ravnomerno ispeklo.
Kada je pečenje gotovo ? Orijentaciono oko 2 sata, zavisno od rerne. Ako niste sigurni da vam rerna nije previše jaka ili peče neravnomerno, čim primetite da meso brzo crveni odozgo, prekrijte ga aluminijumskom folijom i nastavite pečenje. Tako isto i sa druge strane. Naravno, umesto folije može doći i poklopac za tepsiju.
Napomena: Ovo je najbolji recept za pečeni praseći but i isti je kao i za pečeno prase. Ne menjajte ništa već samo što bolje usolite praseće meso, napravite više džepova i prase u rerni će verovatno morati da se peče iz dva puta zbog mesta. To je najmanji problem, presecite prase na više delova koje ćete lako smestiti u tepsiju. Imajte u vidu da nije isto ako se prase peče u rerni šporeta na drva i eletričnog šporeta. Šporetu na drva trebaće joše jedno sat vremena duže da ispeče meso. U oba slučaja pazite da vam prasetina ne zagori i pocrni. Što češće bockajte i prelivajte meso sokom iz tepsije.
Koje piće najbolje ide uz pečenje ? Šta se pije uz pečeno prase ?
Sve što vam u datom trenutku duša ište ! Pre nego se pečeni but malo ohladi, apetita radi, blaga kuvana rakija može dobro doći. A, kada omrsimo brkove i kad više nema gde da stane, nešto mora da zalije i odobrovolji i meso i nas. To je najčešće kvalitetno rose vino, ili nameštaj (vino + soda voda) kao i dobro hladno pivo ohlađeno na oko 10 °C. Meraklija na vino neće oklevati i odabraće belo !
Prijatno pečenje !
Naredna izmena ovog članka obuhvatiće i pripremu praseta za ražanj, prase na ražnju i način pripreme prasetine za ražanj. Obzirom da puno ljudi voli da sami spremaju pecenje, nije potrebna posebna tehnika ako se ispostuju osnovna pravila kod pripreme mesa za pečenje.