Svedoci smo sve češće da mnogo vozača i pešaka strada na putevima u Srbiji. S jedne strane, napori saobraćajne policije odnosno stručnjaka saobraćajne struke da kaznama podignu bezbednost na viši nivo kao da ne daje rezultata. Zapravo, kako mi se čini kao iskusnom vozaču, najveći problem i pretnju za vozače predstavljaju katastrofalno loši lokalni, magistralni putevi kao i sam auto put koji je rizičan za vožnju preko 100 km/h.
Realno, podizanje ograničenja sa 120 na 130 km/h dovodi do ozbiljnih posledica i nezgoda u šta smo se uverili u poslednjih par meseci. Kompletno je auto put E75 otvoren za vožnju na 130 km/h. Moje bi pitanje bilo, u redu, a da nije malo ironično kada iz pravca Kelebije, odnosno idući iz Subotice ka Beogradu vozimo kao po makadamu pri čemu auto skače preko rupa i pri brzini od 70 km/h ? Koji je pametnjaković mogao tako nešto da odobri kada je poznato da taj deo autoputa nije za upotrebu !!! Naravno, putarina radi i uredno ćemo platiti korišćenje nazovi auto puta koji nema ni a od puta.
Šta su po meni problemi na putevima:
- Potpuno loše ili uopšte ne-obeležena potencijalno opasna mesta na putevima.
- Na delovima auto puta gde postoji rizik od proklizavanja, iskakanja iz trake ili bilo koji drugi problem treba staviti ograničenje na 80-100 km/h.
- Neobeležena mesta na putu gde se izvode radovi. Zapravo, odjednom se ispred vas nađu prepreke i radnici na autoputu a da na par kilmetara pre toga nema jasnog obeležja niti znaka da se vozači blagovremeno pripreme za tako nešto.
- Rupe i kolotrazi su na našim putevima česta pojava na šta stranci najviše kukaju ali to za nas nije problem jer naši automobili gaze rupe bez problema. Velika amotrizacija nosećih delova auta i guma dovodi do kvara i nezgoda na putu!
- Potpuno loše rešena uključenja i isključenja u vidu kružnih tokova kao na primer kod isključenja za Boljevac između paraćina i Zaječara gde ladno može neiskusan vozač da se zakuca u ostrvo na sred puta !!!
- Širina trake na autoputu i magistralnom putu, suženja, nepredvidive cake ... kao da su naši putevi pravljeni i ostali na nivou za brzine do "jurimo 30 na sat, ne može brže". Krivudavost, duga svetla u sumrak jako smetaju i zaslepljuju vozača jer je nivo puta u ravni, nije napravljen po propisu ali nisu ni izrađene zaštitne barijere koje umanjuju efekat slepila zbog upotrebe dugih svetala na autoputu.
- Jako loša signalizacija odnosno znakovi pored puta su iskrivljeni ili ih uopšte nema ili su na pogrešnom mestu. Samo u Srbiji postoji fenomen da recimo prvo ugledate znak za isključenje za Čačak, pa tek onda za Grocku i Smederevo (Bubanj Potok). Katastrofa kako naši saobraćajni stručnjaci nemaju osećaj za korisnost znakova i obavezu da se znak postavi i bude jasno vidljiv i nedvosmislen.
Naravno, ima mnogo grešaka i samih vozača, nepoznavanje propisa, pre-brza vožnja, neprilagođeno kočenje, prenaglo kočenje je ubitačno, zaustavljanje pod sva četiri svetla na otvorenom putu, u magli se moraju upaliti svetla predviđena za maglu napred i pozadi, a ako se zaustavi auto prinudno onda izaći iz auta i skloniti se na bezbedno mesto van kolovoza, ne-reagovanje u opasnim situacijama kada moramo gledati ne samo ispred nas već i iza nas šta se dešava, sečenje trake na kvarno, ne-davanje žmigavca (migavca) što najčešće aludiram na taksiste jer su generalno najgori i opasni vozači koje treba posebno sankcionisati zbog ludačke i opasne vožnje što u gradu, što van grada. Ima mnogo toga u vezi greške vozača na putu, a o čemu ću napisati u nastavku, ali ako vi imate da dodate još nešto na ovu temu, baš bih voleo da čujem i vaše mišljenje i probleme koje kao vozači primećujete.
Iskoristio bih ovu temu da redovno postavljam fotografije sa adresom gde se nalaze rupe na putu a koje predstavljaju veoma opasne tačke koje često dovode do velikih saobraćajnih nezgoda i nesreća. Takođe, bilo bi dobro što ćešće objavljivati vesti o tome šta i gde na putu predstavlja opasnost i kako da se vožnja učini bezbednijom. To na primer u nemačkoj svakog jutra i tokom dana možete slušati na radio ANTENA BAYERN, gde vam tačno i precizno kažu kako da vozite, šta vas očekuje na svakom kilometru puta ... itd. Rano obaveštavanje o dešavanjima na putevima kod nas nije praksa i trebalo bi da se uvede, što kroz reklame, marketing, bilo šta ... flajeri na pumpama, u marketima, da vozači shvate da nisu sami i da neko ipak o njima brine na tom putu.