Prema pisanju Jovana Tucakova u knjizi "Lečenje biljem" iz 1984 god, stoji sledeće:
ŠULJEVI
(Hemoroidi)
Mnoge osobe, pogotovu starije, boluju od proširenja i upala vena u najnižern delu pravog creva i čmara. Od ove dosadne bolesti najčešće obolevaju osobe koje mnogo sede, kubure sa stolicom ili usled dugotrajnih i upomih zatvora, čija je jetra obolela, koje mnogo piju alkoholna pića i drugo. Nisu retki slučajevi komplikacija koje nastaju od ove bolesti. U mnogim slučajevima je jedino rešenje hirurška intervencija.
U nas i u svetu upotrebljavaju se i izvesni biljni lekovi za lečenje hemoroida.
Razumljivo je da osobe koje pate od zatvora i hemoroida moraju,
pre svega, paziti na ishranu da bi im stolica bila uredna i meka.
Čajevi protiv zatvora, protiv tvrde slolice obavezno moraju činiti glavni
deo biljne apoteke svakog domaćinstva u kome neki čan boluje od hemoroida.
Razumljivo je da bolesnik mora tražiti savet lekara kako bi znao
koji čaj treba da upotrebi. Preporučuju se oni laksantni čajevi koji ne izazivaju
grčeve, napone i tegobe u trbuhu.
ŠTA KAŽE PELAGIĆEV NARODNI UČITELJ ?
Šuljevi (Majasil, Hemoroj)
Šuljevi, majasil, hemoraj ili hemoroidi su jedna vrsta proširenja krvnih žila zadnjeg - završnog, guznog creva. Njih prouzrokuje zatvor (opstipacija) ili nastaju zbog prirođene slabosti krvnih žila.
Imamo spoljne i unutarnje šuljeve. Spoljni šuljevi se uvek javljaju sa velikim bolovima posle stolice. Često na krajnjem delu završnog creva (oko čmara) nastaje svrabež. Unutarnji šuljevi uvek krvare, i daju svetlocrvenu krv.
Do proširenja vena guznog creva dolazi često usled venoznog zastoja krvi u tom predelu, zatvora stolice, smetnji cirkulacije krvi u trbuhu, oboljenja džigerice (jetre), kod ljudi koji mnogo sede, kod alkoholičara, kod debelih ljudi, a nastaje relativno često u trudnih žena. Prilikom tvrde stolice (zatvora) često hemoroidi krvare, a skoro redovno dolazi do bolova u tom predelu, svrabeža i napinjanja. Često uz hemoroide dolazi i do ispadanja (prolapsa) creva.
U lečenju šuljeva važno je voditi brigu o ishrani (da se ne jedu namirnice koje zatvaraju), da čovek ne bude zatvoren, odnosno da ima redovnu svakodnevnu nuždu, i da drži uredno i higijenski stražnji - krajnji deo guznog creva.
Za hemoroide je najbolje: čuvati se zatvora, pranje posle svakog pražnjenja creva (stolice) osobito u mlakoj vodi; kretanje, ishrana koja ne nadražuje (čuvati se papricirane ljute hrane), čuvati se lakohola. Dobro je pranje kamilicom ... nastaviće se.