Barem ste jednom u životu bilo suočeni sa gorušicom i kiselinom u želucu. Činilo vam se da vam ne odgovara pasulj, muči vas kiseli kupus ili kisela voda ? Takozvana "gorušica" nije nikakva novost već bolest ili blaže rečeno poremećaj organa za varenje.
Zašto se javlja gorušica ?
Pre svega i mi saminismo pedantni i ne vodimo računa o načinu unosa hrane kao i šta posle svakog obroka trebamo raditi. Da, raditi, a ne ležati i čekati da nas napadne gorušica.
Gastroezofagealna refluksa bolest (GERB) je oboljenje u kome postoji ponavljani refluks sadržaja iz želuca i/ili duodenuma u jednjak, što dovodi do pojave tipičnih simptoma gorušice i/ili regurgitacije.
Gorušica, osećaj pečenja iza grudne kosti koji se podiže od stomaka ili donjeg dela grudi ka vratu, najčešći je simptom refluksne bolesti i javlja se kod najmanje 75% pacijenata.
Medicina kaže: Osnovni mehanizam nastajanja simptoma u refluksnoj bolesti je produženo izlaganje mukoze jednjaka kiselini i pepsinu. Tome mogu biti uzrok: Loše funkcionisanje mišićnog otvora koji povezuje jednjak sa želucem, Želudačna kila, Povećan intraabdominalni pritisak, Otežano pražnjenje jednjaka, Produženo pražnjenje želuca i dr.
Simptomi se pogoršavaju nakon obilnih obroka, u ležećem položaju ili pri povećanju pritiska u stomaku.
Preporučene namirnice
- Mleko i mlečni proizvodi: birati manje masno, obrano mleko, jogurt sa niskim procentom masti, krem sir i kiselo mleko.
- Meso, riba, jaja i njihovi proizvodi: meso s malo masti, bela riba, kajgana ili rovita jaja, praška šunka od piletine ili ćuretine.
- Žitarice, krompir i mahune: sve osim onih naznačenih u odeljku „namirnice koje treba izbegavati“. Kada je reč o pripremi mahuna, savetuje se da se kuvaju samo s pirinčem ili sa krompirom i povrćem. Ako i u tom slučaju izazivaju tegobe, preporučuje se pravljenje pirea ili pasiranje kako bi se eliminisale ljuske i poboljšalo varenje (tolerancija mahuna je individualna).
- Povrće: izbegavati ono koje izaziva gasove (kupus, karfiol, prokelj, artičoke, luk, paprike...)
- Voće: sveže, veoma zrelo, ne kiselo, pasirano, pečeno, iz kompota.
- Pića: voda, supe, blagi biljni čajevi (osim onih od nane ili sa ekstraktom nane), sokovi koji nisu kiseli, negazirana pića.
- Masnoće: maslinovo ulje, suncokretovo ulje, kukurzno ulje, sojimo ulje, margarin ili buter (bolje se podnose neobrađeni) i majonez sa nižim sadržajem masti od običnog
- Ostali proizvodi: džem za doručak u umerenim količinama
Namirnice koje se mogu uzimati povremeno
- Mleko i mlečni proizvodi: punomasno mleko (u zavisnosti od tolerancije), mlečni šejkovi, puding, sutlijaš.
- Polumasno mleko: plava riba, pršut i nemasna praška šunka
- Žitarice: zaslađene žitarice za doručak (obične, sa medom, integralne i musli).
- Piće: kupovni sokovi koji nisu kiseli, voće iz kompota bez safta.
- Ostali proizvodi: med (može da izazove kiselinu), patišpanj, voćni žele, sladoled i sorbe, suvo voće i klasični majonez.
Namirnice koje treba izbegavati
- Mleko i mlečni proizvodi: kondenzovano mleko, jaki sirevi (masni, stari ili fermentisani), mlečni deserti s pavlakom.
- Masno meso: meso vlaknaste strukture kao što je zečetina, dva puta kuvano ili veoma začinjeno meso, mesne prerađevine i iznutrice, tvrdo kuvana, riba u limunovom soku ili usoljena (bakalar, haringa...).
- Žitarice: svež, tek ispečen hleb vrste baget (fermentiše se u stomaku i stvara neugodnost), žitarice sa čokoladom, filovani keks prekriven čokoladom ili šećernim rastvorom i sl.
- Povrće: paradajz
- Voće: zeleno, nezrelo, kiselo voće, voće u šećernom sirupu, kanidirano i suvo voće, limunov sok.
- Piće: kafa, kafa bez kofeina i jaki čajevi, pića sa ekstraktom guarane, pića sa čokoladom, gazirana pića, kao i sva alkoholna pića (iritiraju želudačnu sluzokožu i stvaraju kiselinu).
- Masnoća: pavlaka, salo, slanina i pančeta, masna i pržena jela.
- Ostali proizvodi: kolači, torte, čokolade i pikantni sosovi, pepermint.
Dijetetski saveti
- Rasporedite namirnice u pet ili više obroka kako biste umanjili zapreminu pri svakom uzimanju.
- Razmak između obroka ili unosa tečnosti ne sme da bude duži od tri sata.
- Uzimajte u malim količinama ili povremeno namirnice koje sadrže masti. Izbegavajte veoma slanu ili kiselu hranu.
- Izbegavajte masne sosove koji se prave na bazi žumanca, viška ulja, pavlake ili sira. Na primer, sos karbonara ili holandez.
- Zamenite kafu blagim biljnim čajevima (ruzmarin, žalfija...). Izbegavajte čaj od nane jer pomaže opuštanje sfinktera jednjaka koji na taj način omogućava želudačni refluks.
- Ne uzimajte gazirana pića
- Ne koristite šećer u velikim količinama
- Izbegavajte veoma tople ili veoma hladne namirnice pošto iritiraju želudac.
Probao sam da koristim preporučene namirnice, izmenio način ishrane i opet imam gorušicu ? Šta da radim ?
Da, ovo je već problem, a možda vas muči i helikobakter ali verujte da za sve postoji rešenje !
Prirodni lek za žgaravicu, gorušicu, gastritis i kiselinu u želucu
Neverovatno će zvučati kada vam kažemo da su jedini pravi prirodni lek protiv gorušice - pšenične mekinje !
Kako to ? Lepo, da vam objasnimo ukratko.
Mekinje od pšeničnih klica ili poznatije u narodu kao "trice" su jako dobra hrana za domaće životinje koje se uzgajaju po selima i farmama. Na času hemije smo se svi zezali i izvodili formulu: H2O + Trice = Pomije.
E, vidite, ove "pomije" su jedini pravi lek za gorušicu - žgaravicu - gastritis - kiselinu u želucu. Obzirom da postoje mekinje za ljudsku ishranu, koristićemo upravo njih.
Već posle samo jednog tretmana neće više gorušica imati gde da peče i muči čoveka. Bolje rečeno, biće ubijena.
Kako izgleda lek protiv gorušice ?
Prosto. Naravno, nećemo jesti pomije da bi smo se izlečili, ne naravno, uvod je bio više satiričnog karaktera.
Za lečenje gorušice koristićemo samo vodu u kojoj su prenoćile mekinje, a ujutru ćemo procediti i piti samo vodu.
Recept za lečenje gorušice
Uveče pre spavanja u šerpu zapremine 2 L sipajte 6 supenih kašika čistih pšeničnih mekinja koje se mogu nabaviti u prodavnici brze hrane (pakovanje od 300 grama mekinja košta oko 60 dinara), zatim nalijte preko njih 1,5 L čiste vode - može i česmaruša.
Kreće buđenje, rano izjutra ... prvo što ćete da uradite je da procedite ovu vodu kroz neku cedaljku ili parče krpe za ceđenje. Popijte 1 šolju ove lekovite vode na iskap. Tokom celog tog dana ćete piti samo ovih 1,5 L vode što bi trebalo da vam bude dovoljno. Zapamtite, samo ovu vodu - nikako sok ili bilo šta drugo što je zamena za vodu. kafu slobodno popijte ... čaj takođe.
Napomena: mekinje imaju malo čudan ukus i mogu vam malo biti bljutave i neprijatne. Pre nego pijete vodu, na trenutak zaustavite dah i popijte je. Posle par gutljaja, videćete i efekat i olakšanje u organizmu. Posebno ćete se radovati kad vam gorušica više neće biti problem. Moći ćete da jedete šta god hoćete bilo kada.
Trenutno se gorušica može savladati i ako uzmete 1 kašiku mekinja i na suvo pojedete, zatim popijete omanju čašu vode. Za trajan efekat morate ispoštovati ovaj recept.
MEKINJE ZA DORUČAK
2 šolje mleka zagrejte do ključanja, skinite sa vatre i dodajte pola šolje pšeničnih mekinja, pola šolje sušenog grožđa, kajsija, banane, jabuke, maline, šljive ili jednostavno pola šolje mešavine voća, zatim dodajte i 2 kašičice meda. Lepo umiksajte i uživajte u doručku bogatom balastnim materijama i sa smanjenom energetskom vrednošću.
Prijatan dijetetski doručak ! Iskustvo
Šta su mekinje ?
Mekinje su deo omotača pšeničnog zrna. Bogate su balastnim materijama (celulozom i hemicelulozom). Mekinje sprečavaju brzo gutanje i potiskuju osećaj gladi. Balastne materije nadražuju zidove creva i utiču na aktiviranje raznih funkcija creva (peristaltika i sekrecija) i imaju laksativno dejstvo. Sadrže veće količine rastvorljivih celuloznih vlakana i kao takve mogu imati uticaj na smanjenje holesterola i prevenciju srčanih oboljenja. Odlikuju se visokim sadržajem vitamina B grupe i biološki vrednih proteina.
Vaša iskustva sa gorušicom i informacije ako ste probali ovaj recept možete ostaviti u komentarima.