+3 ocene
96.7k pregleda
u Razna iskustva od (17.2k poena)

Barem ste jednom u životu bilo suočeni sa gorušicom i kiselinom u želucu. Činilo vam se da vam ne odgovara pasulj, muči vas kiseli kupus ili kisela voda ? Takozvana "gorušica" nije nikakva novost već bolest ili blaže rečeno poremećaj organa za varenje.

Zašto se javlja gorušica ?

Pre svega i mi saminismo pedantni i ne vodimo računa o načinu unosa hrane kao i šta posle svakog obroka trebamo raditi. Da, raditi, a ne ležati i čekati da nas napadne gorušica.

Gastroezofagealna refluksa bolest (GERB) je oboljenje u kome postoji ponavljani refluks sadržaja iz želuca i/ili duodenuma u jednjak, što dovodi do pojave tipičnih simptoma gorušice i/ili regurgitacije.

Gorušica, osećaj pečenja iza grudne kosti koji se podiže od stomaka ili donjeg dela grudi ka vratu, najčešći je simptom refluksne bolesti i javlja se kod najmanje 75% pacijenata.

Medicina kaže: Osnovni mehanizam nastajanja simptoma u refluksnoj bolesti je produženo izlaganje mukoze jednjaka kiselini i pepsinu. Tome mogu biti uzrok: Loše funkcionisanje mišićnog otvora koji povezuje jednjak sa želucem, Želudačna kila, Povećan intraabdominalni pritisak, Otežano pražnjenje jednjaka, Produženo pražnjenje želuca i dr.

Simptomi se pogoršavaju nakon obilnih obroka, u ležećem položaju ili pri povećanju pritiska u stomaku.

gorušica-kiselina-u-želucu-gastritis

Preporučene namirnice

  • Mleko i mlečni proizvodi: birati manje masno, obrano mleko, jogurt sa niskim procentom masti, krem sir i kiselo mleko.
  • Meso, riba, jaja i njihovi proizvodi: meso s malo masti, bela riba, kajgana ili rovita jaja, praška šunka od piletine ili ćuretine.
  • Žitarice, krompir i mahune: sve osim onih naznačenih u odeljku „namirnice koje treba izbegavati“. Kada je reč o pripremi mahuna, savetuje se da se kuvaju samo s pirinčem ili sa krompirom i povrćem. Ako i u tom slučaju izazivaju tegobe, preporučuje se pravljenje pirea ili pasiranje kako bi se eliminisale ljuske i poboljšalo varenje (tolerancija mahuna je individualna).
  • Povrće: izbegavati ono koje izaziva gasove (kupus, karfiol, prokelj, artičoke, luk, paprike...)
  • Voće: sveže, veoma zrelo, ne kiselo, pasirano, pečeno, iz kompota.
  • Pića: voda, supe, blagi biljni čajevi (osim onih od nane ili sa ekstraktom nane), sokovi koji nisu kiseli, negazirana pića.
  • Masnoće: maslinovo ulje, suncokretovo ulje, kukurzno ulje, sojimo ulje, margarin ili buter (bolje se podnose neobrađeni) i majonez sa nižim sadržajem masti od običnog
  • Ostali proizvodi: džem za doručak u umerenim količinama

Namirnice koje se mogu uzimati povremeno

  • Mleko i mlečni proizvodi: punomasno mleko (u zavisnosti od tolerancije), mlečni šejkovi, puding, sutlijaš.
  • Polumasno mleko: plava riba, pršut i nemasna praška šunka
  • Žitarice: zaslađene žitarice za doručak (obične, sa medom, integralne i musli).
  • Piće: kupovni sokovi koji nisu kiseli, voće iz kompota bez safta.
  • Ostali proizvodi: med (može da izazove kiselinu), patišpanj, voćni žele, sladoled i sorbe, suvo voće i klasični majonez.

Namirnice koje treba izbegavati

  • Mleko i mlečni proizvodi: kondenzovano mleko, jaki sirevi (masni, stari ili fermentisani), mlečni deserti s pavlakom.
  • Masno meso: meso vlaknaste strukture kao što je zečetina, dva puta kuvano ili veoma začinjeno meso, mesne prerađevine i iznutrice, tvrdo kuvana, riba u limunovom soku ili usoljena (bakalar, haringa...).
  • Žitarice: svež, tek ispečen hleb vrste baget (fermentiše se u stomaku i stvara neugodnost), žitarice sa čokoladom, filovani keks prekriven čokoladom ili šećernim rastvorom i sl.
  • Povrće: paradajz
  • Voće: zeleno, nezrelo, kiselo voće, voće u šećernom sirupu, kanidirano i suvo voće, limunov sok.
  • Piće: kafa, kafa bez kofeina i jaki čajevi, pića sa ekstraktom guarane, pića sa čokoladom, gazirana pića, kao i sva alkoholna pića (iritiraju želudačnu sluzokožu i stvaraju kiselinu).
  • Masnoća: pavlaka, salo, slanina i pančeta, masna i pržena jela.
  • Ostali proizvodi: kolači, torte, čokolade i pikantni sosovi, pepermint.

Dijetetski saveti

  • Rasporedite namirnice u pet ili više obroka kako biste umanjili zapreminu pri svakom uzimanju.
  • Razmak između obroka ili unosa tečnosti ne sme da bude duži od tri sata.
  • Uzimajte u malim količinama ili povremeno namirnice koje sadrže masti. Izbegavajte veoma slanu ili kiselu hranu.
  • Izbegavajte masne sosove koji se prave na bazi žumanca, viška ulja, pavlake ili sira. Na primer, sos karbonara ili holandez.
  • Zamenite kafu blagim biljnim čajevima (ruzmarin, žalfija...). Izbegavajte čaj od nane jer pomaže opuštanje sfinktera jednjaka koji na taj način omogućava želudačni refluks.
  • Ne uzimajte gazirana pića
  • Ne koristite šećer u velikim količinama
  • Izbegavajte veoma tople ili veoma hladne namirnice pošto iritiraju želudac.

Probao sam da koristim preporučene namirnice, izmenio način ishrane i opet imam gorušicu ? Šta da radim ?

Da, ovo je već problem, a možda vas muči i helikobakter ali verujte da za sve postoji rešenje !

Prirodni lek za žgaravicu, gorušicu, gastritis i kiselinu u želucu

Neverovatno će zvučati kada vam kažemo da su jedini pravi prirodni  lek protiv gorušice - pšenične mekinje !

Kako to ? Lepo, da vam objasnimo ukratko.

Mekinje od pšeničnih klica ili poznatije u narodu  kao "trice" su jako dobra hrana za domaće životinje koje se uzgajaju po selima i farmama. Na času hemije smo se svi zezali i izvodili formulu:  H2O + Trice = Pomije.

E, vidite, ove "pomije" su jedini pravi lek za gorušicu - žgaravicu - gastritis - kiselinu u želucu. Obzirom da postoje mekinje za ljudsku ishranu, koristićemo upravo njih.

Već posle samo jednog tretmana neće više gorušica imati gde da peče i muči čoveka. Bolje rečeno, biće ubijena.

Kako izgleda lek protiv gorušice ?

Prosto. Naravno, nećemo jesti pomije da bi smo se izlečili, ne naravno, uvod je bio više satiričnog karaktera.

Za lečenje gorušice koristićemo samo vodu u kojoj su prenoćile mekinje, a ujutru ćemo procediti i piti samo vodu.

pšenične-mekinje-protiv-gorušice

Recept za lečenje gorušice

Uveče pre spavanja u šerpu zapremine 2 L sipajte 6 supenih kašika čistih pšeničnih mekinja koje se mogu nabaviti u prodavnici brze hrane (pakovanje od 300 grama mekinja košta oko 60 dinara), zatim nalijte preko njih 1,5 L čiste vode - može i česmaruša.

Kreće buđenje, rano izjutra ... prvo što ćete da uradite je da procedite ovu vodu kroz neku cedaljku ili parče krpe za ceđenje. Popijte 1 šolju ove lekovite vode na iskap. Tokom celog tog dana ćete piti samo ovih 1,5 L vode što bi trebalo da vam bude dovoljno. Zapamtite, samo ovu vodu - nikako sok ili bilo šta drugo što je zamena za vodu. kafu slobodno popijte ... čaj takođe.

Napomena: mekinje imaju malo čudan ukus i mogu vam malo biti bljutave i neprijatne. Pre nego pijete vodu, na trenutak zaustavite dah i popijte je. Posle par gutljaja, videćete i efekat i olakšanje u organizmu. Posebno ćete se radovati kad vam gorušica više neće biti problem. Moći ćete da jedete šta god hoćete bilo kada.

Trenutno se gorušica može savladati i ako uzmete 1 kašiku mekinja i na suvo pojedete, zatim popijete omanju čašu vode. Za trajan efekat morate ispoštovati ovaj recept.

MEKINJE ZA DORUČAK

2 šolje mleka zagrejte do ključanja, skinite sa vatre i dodajte pola šolje pšeničnih mekinja, pola šolje sušenog grožđa, kajsija, banane, jabuke, maline, šljive ili jednostavno pola šolje mešavine voća, zatim dodajte i 2 kašičice meda. Lepo umiksajte i uživajte u doručku bogatom balastnim materijama i sa smanjenom energetskom vrednošću.

Prijatan dijetetski doručak !                         Iskustvo

Šta su mekinje ?

Mekinje su deo omotača pšeničnog zrna. Bogate su balastnim materijama (celulozom i hemicelulozom). Mekinje sprečavaju brzo gutanje i potiskuju osećaj gladi. Balastne materije nadražuju zidove creva i utiču na aktiviranje raznih funkcija creva (peristaltika i sekrecija) i imaju laksativno dejstvo. Sadrže veće količine rastvorljivih celuloznih vlakana i kao takve mogu imati uticaj na smanjenje holesterola i prevenciju srčanih oboljenja. Odlikuju se visokim sadržajem vitamina B grupe i biološki vrednih proteina.

Vaša iskustva sa gorušicom i informacije ako ste probali ovaj recept možete ostaviti u komentarima.

od
+1
Mislio sam da će me gorušica pratiti celi život. Jednostavno, dosadna napast koja i psihički deluje na čoveka u toj meri da se zabrinemo. Međutim, kako došla tako i otišla. Evo šta sam ja uradio i kako sam izlečio gorušicu: prestao sam  da jedem čisto beli hleb sa kioska. Počeo sam da kupujem polu-beli ili polu-crni ili čak raženi hleb. Kada nisam imao hleba, jeo sam krompire kao zamenu. Krompire ili neke pogačice koje mesim malo prelijem maslinovim uljem. Maslinovo ulje je odlično za zdravlje. Svakog jutra sam počeo piti i po jednu čašu od 1 deci u kojoj razmutim 1 malenu kašičicu meksičkog čilija. Čili mi je pomogao da se otarasim još nekih gluposti ali ne bih o tome sada. Znači, najveći neprijatelj čoveku je beli hleb - onaj mekani ili kao kamen tvrdi što se ljuspa i guli od aditiva i otrova što ostaju sa ALU patosa u vidu štetne pregorele masnoće iz peći. Soda bikarbona je dobra trenutno i upija kiselinu baš kao i mekinje. Promena načina ishrane leči 100 % gorušicu !
od (100 poena)
ponovo prikazano od
Evo i mog iskustva u lecenju gorusice. Posle skoro dva meseca, terapija, cajeva , tegobe nisu prestajale. Uradila sam gastroskopiju. Receno mi je da nemam nikakve ozbiljne probleme u vidu cira, bakterija, kile...a gorusica i dalje ...Nasla sam ovaj recept sa mekinjama. Pijem ga dva dana. Povremeno , tacnije dva puta sam uzela  suve mekinje i nekoliko puta u toku dana po nekoliko zrna pirinca. Ono najbitnije je da mi je mnogo lakse, mnogo manje osecam , skoro nista , da me nesto pece u grlu i grudima.  To je rezultat za dva dana koliko koristim vodu.  Sada, da li mi je lakse od toga ili  se trenutno smirila, videcu u narednom periodu . Ne mogu nikome da preporucim da uradi isto kao i ja, jer citam i druga iskustva, samo sam htela da ostavim svoj komentar  pa mozda nekome pomogne u ovoj ,kao, maloj muci a ustvari veoma neprijatnoj i  dosadnoj.  Moje licno misljenje i uverenje je da mekinje nisu stetne. Jedino sto ne mogu nigde da pronadjem  i ne znam  koliko se dugo treba piti voda od mekinja. Ako neko zna ili ima iskustva u tome , neka napise.
od
+1
Protiv gorušice se najbolje pokazalo  : izbegavajte vruća i hladna jela. Neka to budu uvek mlaka. Izbegavajte pivo, ceđeni sok od limuna i uopšte citruse. Izbegavanje mentol bombona i ljutog. Dakle, gorušica će sama nestati ako se preduhitri i spreči.
od
+1
Evo prvi dan kako pijem vodicu od psenicnih mekinja..i bolje mi je..imam tu jos neih simptoma nadimanja,podrigivanja,grceva,i ne znam  koliko se pije pomenuta voda od psenicnih mekinja..
od
Ja sam pio 2 nedelje, čini mi se po 2 puta na dan, a obavezno pred spavanje. Kasnije sam otkrio da mi se gorušica pojavila zbog toga što sam jeo vruće testo - direktno iz pećnice hleb, pica, bilo šta što se nije ohladilo. Od kako sam prestao da konzumiram friško hleb i ostale grickalice nestala je i gorušica.

Molimo Vas da se ulogujete ili registrujete da bi ste odgovorili na pitanje.

6 iskustva

+1 ocena
od (160 poena)
Anita,ja nisam jela mekinje vec sam pila vodu.Dakle,mekinje su bile procedjene.Soda bikarbona nije dobra da se pije,jer izaziva trenutno olaksanje,a 2-3 sata posle uzimanja jace se luci kiselina.Niste dobro informisani.Bolje popiti sumeci ranitidin.Ja redovno idem na kontrole.Od kada sam pocela da pijem vodu od mekinja gore mi je i imam zakazanu gastroskopiju.Sa sigurnoscu tvrdim da ovaj lek NE VALJA.
od
+1
U redu. A, da li ste probali da čim primetite peckanje ili bol u predelu želudačne kosti, pojedete 1 malu kašičicu pšeničnih mekinja ? Svi moji prijatelji su se obradovali kako to pomaže i nikome nije škodilo. Naravno, proverite i da li su te mekinje koje koristite dobre - ispravne - u roku trajanja. Znam, voda slabo pomaže, ali za trenutno da vas prođe napad gorušice garantujem da će pomoći 1 kašičica kvalitetnih mekinja.
Znate, to je slično onome kad se kuva pirinač u vodi pa se ta voda pije protiv proliva - retko kome to smeta. Ali ... sve zavisi kakvo je vaše trenutno zdravstveno stanje i da li vaš organizam podnosi ovo ili ono.  Ništa strašno, gorušicu imamo svakodnevno zbog prskane hrane sa pijace i GMO proizvoda koje kupujemo u marketima i veletrgovinama. Način ishrane se mora menjati očigledno - iz korena !
od (160 poena)
–1
Hvala na savetu.Prvo cu otici na gastroskopiju da vidim u kakvom stanju mi je zeludac.Pozdrav!!!
od
Ja sam se pitala isto "šta je dobro za gorušicu" ?  Više lekova sam pila čak i taj kontrolok kontrola i nije pomoglo jer sam i dalje osećala bol u predelu kosti (čašice). Nekoliko puta sam uporno korsitila sodu i mogu vam reći da je najbolji lek za gorušicu soda bi karbona ! Moje iskustvo sa sodom je super.
od
+1
Proveren lek za gorušicu može biti i ovo i ono što ste probali ali ja sam sam otkrio da je badem najbolje sredstvo ne samo za trenutno zaustavljanje gorušice vec i ako ga redovno jedemo leči uspešno blaže i teže oblike ove napasti. Probajte i videćete. Sirov badem ima najjače dejstvo ali može i badem iz zdrave hrane.
0 ocene
od
Je li dovoljno da odstoje u vodi 8 sati Molim hitan odgovor Hvala
0 ocene
od
Da li je dovoljno da mekinje odstoje u vodi 12 sati? Hvala. Hitno mi odgovirite
0 ocene
od
Ja sam procitala da se pije samo 1 dan.To je danas.Nadam se da ce pomoci mome sinu.Sretno svima !
od
Bilo šta što želucu ne pomogne bar u roku od 24h mora se menjati terapija. Neko je gore napisao za čaj protiv heliko bakter … meni je to jedino pomoglo u saniranju kiseline u zelucu i gorusice.
0 ocene
od
Lek za gorušicu ili protiv gorušice u obliku čaja se može nabaviti u apoteci Mediflora u Beogradu. Ovaj čaj suzbija kiselinu, helikobakter bakteriju koja je čest uzrok gorušice. Čaj je slatkog ukusa i brzo deluje. Pije se 4 šolje u toku dana a efekat je 100% izlečen želudac. Cena čaja mislim da je oko 600 din ali vredi svaku paru!
0 ocene
od
Za gorušicu postoji odličan čaj protiv heliko bakter i može se kupiti u apoteci Mediflora. Slatkog ukusa, ovaj najbolji čaj rešava kiselinu i ostale probleme u želucu brzo i 100% efikasno. Meni je dugogodišnji problem sa viškom kiseline rešio za samo 1 dan - 4 šoljice čaja na svakih 6 sati po jedna.

Slična onlajn iskustva

+1 ocena
4 odgovora 757 pregleda
postavljeno Okt 29, 2020 u Ishrana od Bryan
+1 ocena
0 odgovora 425 pregleda
+1 ocena
2 odgovora 4.4k pregleda
+1 ocena
1 odgovor 584 pregleda
postavljeno Dec 15, 2021 u Ishrana od Olja
...