Inverter klima uredjaj je u principu bolja opcija za grejanje i hladjenje u odnosu na klasičnu klimu.
Iskustva korisnika su pozitivna i svako ko je postavio inverter klimu umesto klasične klime je ostvario bolje i ravnomernije grejanje i hladjenje.
Sa druge strane, ušteda struje pre svega zavisi od toga kolika je prostorija koja se zagreva ili hladi i vaša navika da više volite mlako ili toplo. Nije svejedno da li držite na 22C ili 25C.
Izolacija zidova je bitna, da li vaša pvc ili drvena stolarija dobro dihtuje i jel naštelovana na “zimsko dihtovanje”?
Pozicija unutrašnje jedinice inverter klime je takodje važno kako bi se vazduh što bolje mešao i cirkulisao u svim prostorijama.
Takodje, inverteri su se dobro pokazali kada je jača zima i veći minus. Do nule 0 C i obična klima vrlo dobro greje ali čim krene minus, nastaju problemi. Dešavalo se čak i da se zapali spoljna jedinica kod obične klime zbog opterećenja kompresora i zamrznutog odvodnog creva. Vrlo čest problem je i retko servisiranje i čišćenje klime.
Inverter klima nema tih problema. Njen kompresor se isključuje češće i zato i troši manje struje. Manji račun za struju se postiže boljim uredjajem koji ima umesto A oznaku AA ili jos bolje AAA.
Cena koštanja invertera je nešto viša u odnosu na klasik klimu ali opravdava ulaganje. Treba gledati najbolji odnos cene i kvaliteta invertera i rukovoditi se i džepom i iskustvom nekoga ko već ima inverter u stanu ili kući i ima svoje stručno mišljenje.
Tehnomanija u svojoj ponudi ima uredjaje koji su provereno dobri. Kao najbolji se nudi Hisense inverter klima.
Generalno su se kao vrlo pouzdane klime-inverteri pokazali Daikin, Midea, Toshiba, Fujitsu, Bosch, Tesla i slične. Naravno, Mitsubishi je tu neprikosnoven ali i podosta košta.
Lično iskustvo za inverter (optimalno zagrevanje do 60 mkv) je Midea. Ima i opciju WiFi paljenja i gašenja a cena oko 400 eur je sasvim korektna.
Srećna kupovina!