Poštovani, naučno je dokazano da je štetno po zdravlje držati bilo kakvo cveće u spavaćoj sobi.
Pre svega, cveće nam uzima kiseonik a zauzvrat nam daje ugljen-dioksid. Koncentracija varira od perioda u kome se biljka nalazi. Ugljen-dioksid nije otrovan ali veća koncentracija i duže udisanje može delovati štetno po ljudsko zdravlje.
Difenbahija ("Dieffenbachia amoena Bull.“Tropic White”) je veoma lepa ukrasna biljka koja sadrži veliku količinu kalcijum oksalata. Cela biljka je otrovna a naročito stabljika. Bilo kakav dodir difenbahije rezultiraće peckanjem na koži. Ovaj otrovni sok se nalazi u stabljici ali ne i na površini biljke. Zasecanjem stabljike ili kidanjem lista se može taj sok primetiti.
Postoje dokazi da dodir difenbahije usnama izaziva oticanje jezika i smetnje u govoru.
E, sad uglavnom se sve to vezuje za decu koja su radoznala i mogu biti u dodiru s biljkama za koje ne znamo da su otrovne. Ništa manje nisu otporne ni starije osobe jer otrov je otrov.
Vaš suprug može biti i alergičan na izvesna isparenja iz same biljke za koja zaista nismo uspeli da pronađemo u literaturi da postoje. Međutim, to ne znači da se ne mogu javiti određeni problemi kod osoba koje spavaju u sobi sa puno cveća ili sa otrovnim biljkama. Ugljendioksid nije toksičan, ne gori niti potpomaže gorenje, ali nagomilan u prostoriji usled trošenja kiseonika može da dovede do prekida disanja. Duže izlaganje povećanim koncentracijama ugljendioksida izaziva osećaj iscrpljenosti i intenzivnu glavobolju.
Savet:
Za početak, neka vaš suprug par dana unosi što više tečnosti u organizam kako bi normalizovao kalcijum oksalat. A vi za to vreme sklonite difenbahiju od kreveta i stavite je u prostoriju gde ima dosta svetla (ne direktno na sunce). Čisto da vidimo šta se dešava ?
Ako tegobe prestanu, biće to jedno novo iskustvo i savet za sve ljude koji drže ukrasno bilje i cveće u sobi - blizu kreveta.