Iz ugla servisera i ekonomske isplativosti popravke:
Naime mi smo zakonom obavezani da ne vršimo ekonomski neisplative popravke, odnosno za takvu popravku je neophodna pisana izjava vlasnika ili naručioca.
Isplativost popravke matične ploče se utvrđuje na osnovu procene kvara i njene tržišne vrednosti, odnosno vrednosti nove matične ploče jednakih ili boljih karakteristika. Serviser je dužan da Vam na to skrene pažnju, naravno ako posluje legalno.
Matičnu ploču se isplati popravljati onda kada je za nju vezan OEM operativni sistem, jer vrednost licence OS ne pada u tolikoj meri u kojoj pada vrednost hardverske opreme. Stvar je u tome da OEM operativni sistem pravno ne možete više preneti ni na jedan drugi računar, tehnički Microsoft odobri jedan transfer ako se ispune neki uslovi koje oni zahtevaju, ali sve to spada u stvar Vašeg dogovora sa njima.
Konkretno kod ove matične ploče je problem u napajanju, ona nema stabilno napajanje i zato se ponaša kao što je navedeno u opisu. Šta je uzrok tome se ne može znati bez testiranja, ali u većini slučajeva takve ploče nastave sa radom kada se na njih stavi jako(firmirano) napajanje.
Što se tiče popravke, imajte u vidu da je to elektronika i da ona propada sa starenjem, tako da i kada Vam se ugradi nov deo, ta ploča nije nova, niti kao nova, ona je STARA, ali ispravna. Garancija Vam se daje samo na izvršenu uslugu, znači ako sam zamenio kondenzator garancija se odnosi na njega, ako crkne neki drugi kondenzator ta garancija se ne odnosi na njega, već samo na zamenjeni. Kada se menja čip ili se leči hladni lem kod postojećeg čipa, ta intervencija mora da bude skupa jer su oprema za nju, kao i repromaterijal veoma skupi.
Pošten serviser će Vam uvek reći da ipak potražite polovno, posebno kada su u pitanju stare ploče, jer otprilike sve ploče manje više posle 5 godina padnu na čuvenih 10e, jer to je cena koju kupci hoće da plate bez obzira što ona vredi i više od toga.
Što se tiče AsRocka kao proizvođača nemojte ga kvalifikovati u dobre i loše, već gledajte proizvod koji kupujete, jer proizvod može biti dobar ili loš. Ovo drugo je sigurna opcija kada se gađa niska cena. Konkretno sve ploče koje Vam pominju Overclockin OC kao rešenje, soluciju, mogućnost su osetljive. Kod nas je uobičajeno da se OC koristi od samog početka, i takve ploče po pravilu crkavaju neka pre, neka kasnije, isto važi i za grafike. OC je zamišljen kao mogućnost da malo produžite vek toj ploči usled zastarelosti, dakle podignete joj performanse kada zaškripi i kada bi trebalo kupiti moderniju, ali eto nemate para. Na zapadu se softver plaća i to skupo i tamo se mnogo novca potroši na softver pa za zamenu hardvera malo ostane, otuda ta potreba. Kod nas se softver slabo kupuje jer ga ima u izobilju, otuda nama mogućnost da ga njamo skupi hardver. Doduše kod igrača se ustalila ta navika za teranjem OC na maksimum već od samog početka bez obzira gde se nalazili.
Savet bi bio ako idete na OC ne dirajte napone i koritite samo automatske OC postavke. Proizvođač nije na njih dao garanciju da će raditi stabilno, ali ih jeste matematički proračunao i upario.
Ako Vam ploča crkne u garantnom roku, imate mogućnost da je vratite u fabriku i dobijete istu takvu ili noviji(skuplji) model ako ta više ne postoji. Tu radnju obavljate preko prodavca i uvoznika. Ako prave problem imate tržišnu inspekciju čim se zakon izmeni ako već nije, a do tada udruženja za zaštitu potrošača i sud. Mada je pitanje koliko se sud isplati za tako malu vrednost osim ako ne natovarite uvrede, povredu dostajanstva, nematerijalnu štetu itd.
Konkretan odgovor na pitanje da li vredi ulagati u 1156 bi bio da ne vredi, znači ako je trajno otišla komponenta i ne može se nabaviti kao polovna, pametnije je preći na više eksploatisanu platformu. Taj procesor možete držati u ponudi na nekoliko različitih sajtova, pa se možda jednom neko javi kome bude trebao.
Kod mene je dijagnostika za servis računara u servisu besplatna čak iako odustanete od popravke tako da možete izvršiti proveru ispravnosti. Na terenu i kod izdavanja potvrde se naplaćuje.