Originalan recept za sve koji vole svinjsko-praseće pečenje - meso za Uskrs (Vaskrs), na ovaj ili onaj način. Neko može reći "meso je meso" i nema tu neke velike filozofije. Ubaciš meso u rernu i pečeš. Međutim, iako je već pisano na sličnu temu na ovom forumu, novi i provereni recepti za spremanje mesa su uvek dobrodošli. Obzirom da dolazi Uskrs, neka radost ovog praznika ulepša i meso pečeno po starom dobrom receptu "uskršnje prase". Ako volite da isprobate nešto novo, a pri tom obradujete sebe i druge odlično pripremljenom hranom, onda evo malog doprinosa na tu temu.
DINSTANO + PEČENO SVINJSKO = PRASEĆE MESO
Po mnogima nema potrebe dinstati praseće meso jer je prasetina mlada i nema nikakve mirise već je dovoljno pečenje u rerni ili na ražnju. Međutim, birajte žensko prase ako ne volite da osetite neugodan miris muškog praseta (prč). Muško prase zna da miriše malo na bele bubrege, što bi veterinari koji škope vepra nazvali (jajca = **** od vepra). Ipak, i kada se **** od vepra lepo spreme sa belim lukom, to ume da bude vrhunski specijalitet i gala večera.
Pošto su mnogi počeli da nas kopiraju i preuzimaju recepte oko pečenja, odlučili smo da recept za pečenje menjamo svakodnevno :), a kako to ?
Prosto, pošto u toku dana ispečemo više od 20 praseta i 10 jagnjeta i 5 jareta, umemo da recept za pečenje prilagodimo svakom gostu ponaosob (recept iz restorana Stari Kočijaš i Staro drvce). Nekada smo bili u dilemi kako da pečenje bude lepo, da ima kožicu da je hrskavo i ne žilavo ? Pečenje mora da bude prikladno slano, mirisno i da se topi, da ne bude suvo i žilavo. Svi dodaci koji kao prilog idu uz pečenje su samo plus i doprinose kvalitetu obroka.
Mnogi poznati kuvari i gastronomi kažu da samo divljač (meso od divljači: divlja svinja, zec, fazan, jarebica, prepelica, jelen i srna) treba dinstati. Međutim, to nije tačno. Bilo da ćete kasnije peći pečenje u rerni ili na ražnju, priprema mesa naparivanjem (meso na pari) je veoma korisna. Svi dobro znaju kako se jagnjetina topi i ima lepši ukus i miris ako je prethodno blago obrađena na pari. Dinstanjem na pari se jagnjeće meso kao i svako drugo meso dovodi u najbolje moguće stanje za dalju pripremu. Dinstano svinjsko i praseće meso će se svakome dopasti, a pri tom smo postigli najbolji mogući efekat - sve sastojke prilkom dinstanja upija meso, postaje mekše i daljim pečenjem se zadržava potrebna struktura i miris.
KAKO SE MESO DINSTA - MESO NA PARI
Recept za dinstanje mesa je veoma prost. Međutim, mi nećemo klasično dinstati meso već ćemo samo termički (vrelom parom) obraditi meso. Znači, kažemo "dinstanje" ali mislimo samo na termičku obradu mesa vrlom parom.
Potrebno je da imate dublju šerpu ili lonac u koju ćete na dno staviti drvene letvice ili grančice tako da meso neće dodirivati dno posude. Komadići drveta mogu biti i štapići za ražnjiće ili cepanice ako se to radi u zazanu. Važno je da sve bude oprano i čisto. Znači, nećemo kuvati meso u posudi već samo naparivati. Kada smo napravili podlogu, možemo krenuti sa ubacivanjem začina. Ovaj recept je predviđen za 3 kg mesa, dakle neko osrednje parče plećke, špic rebra ili svinjski but. Posuda od 5 L biće dovoljna za pripremu.
Najpre pripremite miks začina na sledeći način:
1 mala glavica crnog luka
2 čena belog luka
1 šagrarepa, manje parče paškanata i parče celera
1 kašičica vegete (suvi začin), par zrna bibera, par zrna kima, list lovora
1 kašika kukuruzog brašna
Beli i crni luk iseckajte na sitno pa izmešajte zajedno sve sa ostalim začinima i ubacite u posudu za dinstanje. Nalijte vode taman toliko da se prekrije malo drvo ali da meso ne bude skroz potopljeno u vodi. Znači, fazon je da se meso naparuje ! Poklopite obavezno posudu poklopcem koji dobro dihtuje.
U zavisnosti od tipa šporeta, pustite recimo najpre na 5 da uzavri voda a onda možete smanjiti temperaturu. Povremeno, par puta u toku postupka okrenite meso u posudi da se jednako prime svi začini. Biće dovoljno oko 90 minuta da se meso kompletno napari odnosno da para prodre kompletno u meso.
EVO KAKO TREBA DA IZGLEDA NAPARENA PRASETINA
Kada se završi naparivanje, potrebno je da se malo usoli meso. Na par mesta zasecite meso, napravite male džepove i u njih ubacite prstohvat soli i malo vegete. Ako volite hrskaviju kožicu, onda je trik da lepo premažete kožu maslinovim uljem pre ubacivanja u rernu. Meso je sada spremno i odmah ide da se peče. Oko mesa ubacite lepo isečene krompire na četvrt i posolite. Podesite temperaturu pećnice na 220 C i pečenje počinje. Posle 20-ak minuta smanjite vatru na 200 C. Za oko sat - sat i po vremena će biti gotovo pečenje. Po želji, ako volite rešije, pojačajte malo vatru ili produžite pečenje na 220 C ali obazrivo. Ako prvi put u životu sami pečete meso u rerni, radite polako i koristite i ALU foliju koju ćete povremeno staviti preko kožice da vam ne bi izgorela.
Nadamo se da će vam se dopasti pečenje pripremljeno na ovaj način. Nećete se sigurno obrukati ni pred najvećim gurmanima i ljubiteljima, bilo da je svinjetina, prasetina, jaretina, jagnjetina ili divljač.
Ako ste uspeli da za Uskrs pripremite lepo pečenje, oslanjajući se na naš recpet, biće nam drago da nas obavestite kako bi smo i sve naše ostale recepte za pripremu mesa obogatili novim iskustvom ! Hvala.