GRNE
Šta je grne ? Grne neće otići u zaborav, sve dok postoji proizvodnja grnčarije. Posuda za spremanje hrane napravljena od pečene gline je u stvari “grne”.
Još od davnina se grnčarija negovala kao zanat koji mnogo doprinosi zdravoj ishrani ljudi. Međutim, kvalitetno grne se razlikuje od grneta lošeg kvaliteta po tome što je postojano i prilagođeno za spremanje hrane. Ono što smo saznali kao turisti i ljudi koji vole hranu iz grneta jeste iskustvo koje je kroz priču samo do nas došlo. Zapravo, zimovanje u Borovecu, na planini Rila, na prelepom mestu u Bugarskoj donelo je, pored uživanja u skijanju, prijatnom hotelskom ambijentu i zimskoj idili još jedno novo iskustvo sa grnetom - Gde kupiti grne i kako izgleda najbolje grne ?
Naša prijateljica V.N, žitelj Samokova, varošice nadomak Boroveca uspela je da nam objasni zašto je grne koje nam je ona poklonila odličnog kvaliteta. Pre svega, tradicija se neguje, sa kolena na koleno prenosi i ostavlja neizbrisiv trag u vremenu. Ljubav prema grnčariji nije biznis i nikako ne sme pasti pod ruke manipulacije. Zato je veoma važno prepoznati i odvojiti dobro od lošeg.
U Samokovu pa i celoj okolini se hrana priprema na starinski način. Bilo gde da odete, u bilo kojoj kući, primetićete da je na šporetu grne. Čak se i u hotelima sa 4 i 5 zvezdica (Hotel Rila, Festa Vinter Palace, Samokov ... itd), hrana priprema na ovaj način - bez premca.
Saznali smo da se grnad lošijeg kvaliteta pravi brzo i šareno za turiste koji padaju na jarke boje i ukrase na zemljanim posudama. Takvo posuđe nije za vas ako želite da nekoliko godina spremate hranu u njemu.
Naši stari su itakako vodili računa o tome gde i na koji način spremaju hranu. Pošto zdravlje ulazi na usta, onda se hrana mora pripremiti na prirodan i zdrav način.
Moje iskustvo će vam u ovom tekstu dati osnovne savete u vezi grneta.
- Koje grne kupiti ?
- Kako da vaše grne pripremite za prvu upotrebu ?
- Kako se grne, održava i čuva ?
- Kako se pravilno priprema jelo u grnetu ?
- Recept za pasulj u grnetu.
KVALITETNO GRNE TRAJE DUGO
Ranije je bilo mnogo lakše doći do pravog i kvalitetnog grneta. Zemlja (glina) i dodaci za izradu su se birali kako treba. Proces proizvodnje je bio sporiji što znači i kvalitetniji. Obzirom da je danas grnčarija postala nalik bižuteriji, o izboru grneta moramo voditi računa. Dakle, kao turista ili kao potpuni laik za zemljano posuđe morate imati u vidu sledeće: Grne za kuvanje jela ne treba da bude šareno, oslikano, perfektno izrađeno kao da je od porcelana. Boja grneta ne treba da je svetla i roznjikava. Najsigurnije je da kupite grne tamnije boje koje je gleđosano (više na stranici Keramika, grne, grnčarija).
PRIPREMA GRNETA ZA UPOTREBU
Pravilna upotreba grnčarije je osnova za svo posuđe ovog tipa koje se koristi u domaćinstvu. Prva upotreba grneta je jako važna. Grne se nakon kupovine ne može koristiti odmah, već je potrebna adekvatna priprema. Najbolji način da se pripremi je vatreno krštenje i to na sledeći način: Operite kompletno grne hladnom vodom, a zatim nalijte vodu u grne da odstoji preko noći. Sutradan prospite tu vodu i osušite grne. Ako primetite da je u toku noći dno grneta vlažno, ništa strašno – zemlja upija vodu.
Sada, kada je grne suvo, uzmite dve kašike svinjske masti i krpicom ravnomerno iznutra utrljajte na dno i zid grneta tu mast. Uključite rernu na najjače (275 C) i kada se zagreje ubacite grne bez poklopca u rernu. Potrebno je oko 30 minuta da se peče. Ne obraćajte pažnju što će mast početi da zagoreva na kraju kao kad pečenje gori. Izluftirajte prostoriju i ostavite da se peče slobodno. Zatim izvadite grne, odložite na drvenu dasku da se prohladi i zatim isperite mlakom vodom. Ovime je priprema grneta za kuvanje na plotni i u rerni završena. Više ne morate da pečete grne sa mašću već ćete spremati jela odmah.
KAKO SE ČISTI GRNE ?
Grne se ne sme prati deterdžentima već ćete to raditi isključivo vodom ! Obzirom da je zemlja porozna, imajte u vidu da nikakve hemikalije za pranje ne dolaze u obzir već samo voda. U izuzetnom slučaju, ako se grne jako zaprljalo iznutra i ima neugodan miris, možete ga oprati vodom (u 1 litar vode iscedimo jedan limun i time operemo grne). Kada se opere, grne se lepo osuši i odloži na svoje mesto do sledeće upotrebe.
NAJBOLJI UKUS JELA IZ GRNETA
Pravilna priprema jela u grnetu podrazumeva pre svega normalan pristup. Imajući u vidu da je grnčarija od pečene zemlje i veoma je krhka, istu treba paziti i pravilno koristiti. Najveći neprijatelj je toplota i to prejaka i momentalna. Dakle, grne se ne sme izlagati nagloj promeni temperature. Kada se stavi na plotnu (ringlu), to ne treba da bude na mestu gde najjače greje (šporet na drva), odnosno ne treba biti ringla podešena na maksimum. Potrebno je postepeno povećavati temperaturu 1,2,3,4 ... itd. Kada je jelo skuvano, grne se sa plotne sklanja isljučivo na drvenu podlogu (dasku). Takođe, veoma je važno da se nedozvoli da jelo kipi iz grneta jer može dovesti do prskanja zidova.
I na kraju, biće dovoljan jedan recept i to ne bilo kakav već pravi recept za pasulj u grnetu. Najbolji ukus jela dolazi upravo iz zemljanih posuda za spremanje.
Pasulj se sprema veoma jednostavno ali je potrebno vremena i veštine da bi na kraju sve ispalo kako treba. Posebno ako se pasulj sprema u grnetu.
Ovaj recept nije tradicionalni niti preuzet sa raznoraznih portala već je na osnovu ličnog iskustva.
NAJBOLJI PASULJ U GRNETU
Pasulj iz grneta ima najbolji ukus na svetu. Gravče na tavče makedonsko ili srpsko. Posebno ako se priprema na tradicionalan način. Priprema pasulja za porodicu koja će ga rado jesti par dana nije uopšte komplikovana.
Kupite tetovac ili šareni pasulj 300 grama i uveče potopite u vodu da se kisne. Voda treba da pređe preko pasulja duplo jer će pasulj da nabubri. Ujutro pasulj ocedite od vode u kojoj je prenoćio. Zatim nalijte ponovo vodu i uključite šporet da se pasulj prokuva. Biće potrebno oko 30-45 min. Ovu vodu isto prospite i sada nalijte vodu u kojoj će se pasulj kuvati sve vreme dok ne bude gotov.
Poželjno je da, ako vam je prvi put da radite sa grnetom, najpre pasulj kuvate u drugoj šerpi ili loncu, na jačoj vatri sve do trenutka kada će omekšati, a to je negde na oko 1,5 h (90 minuta) od početka kuvanja. Nakon toga ćete poluskuvan pasulj prebaciti u grne. Kažemo, nije neophodno ali, ako se plašite, za prvi put je i ovo sasvim u redu. Takođe, možete bez problema pasulj kuvati i u grnetu u rerni, na temperaturi od 200 C. Potrebno je od 3-4 sata vremena da se pasulj skuva kako treba.
Pripremite dinstanu mešavinu (proprižiti luk na ulju), crnog i belog seckanog luka, pri čemu vodite računa da vam prilikom prženja u tiganju luk ne zagori. Potrebno je u tiganj staviti 3 kašike masti i seckani luk. Kada je luk gotov (staklast) ubacite dve kašike brašna i jednu kašičicu aleve paprike i zapršku kratko propržiti da ne zagori.
Međutim, nikakav problem neće biti da luk dinstate i u grnetu i to: stavite 2 kašike masti i postepeno povećavajte temperaturu) kako bi se mast zagrejala (na oko250 C). Onda stavite sitno seckanu slaninu da se prži i nakon 10 minuta ubacite preko prethodno dinstani luk (zapršku) i preko toga rendanu šargarepu i promešati. Odmah zatim ubacite (preručite) pasulj iz lonca u grnče, preko njega suve kosti, kolenice, kobasicu, bilo šta imate od mesa (ne preterujte sa mesom), i onda ubacite sve začine ( 3 kašičice vegeta – dodatak jelima, 1 kašičica mlevenog bibera, par zrna bibera, par zrna kima, 1 lovorov list, peršun jedna iseckana grančica od veze, i so 1 supena kašika). Sve nalijte vodom, tako da voda bude duplo preko pasulja (ko voli čorbast pasulj), poklopite i kuvajte na tihoj vatri 3-5 sati. U zavisnosti od toga da li je pasulj star ili mlad ovaj vremenski interval može malo varirati ali ne značajno.
Kada je pasulj gotov, grne stavite na drvenu dasku, a oko grneta poređajte tanjire i kašike. Pripremite neku zelenu salatu, rotkvice, kiseli kupus ili može klot pasulj bez ičega i prijatno vam bilo !