Pasulj je jedno od najboljih i najzdravijih jela koje se mogu naći na stolu za ručak !
Možda ste primetili da englezi za doručak jedu pasulj, što je za nas zaista neprihvatljivo jer imamo nekoliko uvreženih pogrešnih mišljenja o pasulju, a to su:
- Pasulj nadima stomak
- Pasulj izaziva gorušicu Pasulj stvara gasove (prdež, puvanje, zavijanje creva). (izvor: Vasa Pelagić ;)
- Od pasulja ne može da se zaspi
- Pasulj je loš za bolest kao što su hemoroidi
Ni jedna od navedenih neistina zaista ne ide u prilog našem originalnom receptu za savršeno dobar pasulj. Takodje, hrono kuhinja u svom meniju sadrži pasulj koji se izuzetno kombinuje sa ostalim namirnicama.
Da li pasulj treba da prenoći-odstoji u hladnoj vodi ?
Da, poželjno je da pasulj odstoji (ogrezne), ali nije neophodno da u vodi prenoći ako ćete odvojiti narednog dana barem 4-5 sati za pripremu pasulja za ručak. To znači sledeće:
Pasulj je vrlo zahvalan za pripremu i lako se sprema, samo je potrebno malo strpljenja jer je zrno tvrdo i mora da omekša ... a kako ?
Da se sada posvetimo i receptu koji je stigao direktno iz kuhinje iskusnog majstora obožavaoca pasulja.
Ako volite da jedete pasulj, trebalo bi da naučite kako da ga pripremite, jer, šteta je da ne probate taj osećaj i uživanje dok čekate da se pasulj skuva i da ga konačno iz šerpe ili pasulj iz grneta poslužite sebi i drugima u tanjiru.
RECEPT ZA PASULJ
Idemo redom, jer da bi recept za pasulj zadovoljio vaše namere, mora da vam da precizne podatke šta i kako se stavlja u pasulj, pre i za vreme kuvanja, kako bi na kraju ispao vrhunski.
Izbor pasulja
Gradištanac, pasulj tetovac made in Leskovac (može i uvozni iz argentine), šareni pasulj, Goleb, Dvadesetica, Biser, Zlatko, Sremac, Domaće populacije.
Mi vam preporučujemo za sada ( za jedan ručak) Gradištanac + crveni pasulj i to u odnosu 350 grama Gradištanca i 100 grama crvenog pasulja).
ABECEDA PRIPREME PASULJA
A) Pasulj odmerite u potrebnoj količini i vizuelno proverite da nema nekih nečistoća. Odstranite načnuta, oštećena ili sprčena zrna pasulja. Sada pasulj ubacite u šerpu od 5 Litara (u njoj će se sve vreme kuvati). Naspite vodu do polovine šerpe, 1 kašičicu soli i uključite ringlu da počne kuvanje. Trebaće oko pola sata da pasulj krene da se kuva. Kada se počne stvarati pena na površini vode, izmaknite posudu i sa poklopcem polako odstranite vodu iz pasulja u sudoperi. Zatim nalijte opet toplu vodu preko pasulja do polovine šerpe, 1 kašičica soli i kuvajte još pola sata i tu vodu odstranite. Sada u šerpu preko pasulja naspite vodu nešto više od polovine i uključite ringlu. Na oko 10 minuta kada pasulj počne da vri, sledi korak 2....
U pasulj ubacite sledeće: seckani-rendani crni luk 2 glavice, seckani beli luk 1 čen, par zrna bibera i par zrna kima, 1 kašičicu soli, 1 kašičicu žutog-braon šećera. Zaklopite pasulj, smanjite malo vatru i nastavite kuvanje oko 45-60 minuta.
Veoma važno je da pasulj ne mešate - nemojte promešati pasulj nikako ni posle dodavanja luka i soli. Jednostavno, samo preko ubacite pomenuto i vratite poklopac
B) U zasebnoj šerpi ubacite meso (dimljena špic rebra ili slaninu), prelijte vrelom vodom i kuvajte 10 minuta dok se meso ne počne razdvajati.
Negde na polovini kuvanja, a to je uglavnom oko 1,5-2 h od momenta kada ste pasulj stavili da se kuva sa lukom, ili bolje rečeno kada drvenom kašikom uzmete par zrna pasulja u ustima i ako su mekana, to je znak da sledi korak C.
C) Pošto je pasulj napola gotov, potrebno je sada u njega ubaciti skuvano meso i slaninu ili kobasice (ko šta ima, a može i zajedno). Uglavnom da se ne pretera jer će u posudi od 5 litara biti malo mesta pa će pasulj možda ispasti gust ... vodite računa da dodate meso kako smo napisali. Po želji, par komada seckano špic rebro, par parčeta sitno seckane slanine, isečena na kolutiće dimljena kobasica gurmanska. Poklopite pasulj i ostavite ga da se još jedno 30 minuta kuva sa dodatim mesom. Onda sledi korak D.
D) Sledi dodavanje dinstanog luka i šargarepe, začina i zaprške po želji. Zaprška da ili ne ? Mi vam preporučujemo nešto izmedju - pola pola :). Dakle zaprška nije zdrava ali se može modifikovati kako bi ukus pasulja bio pun. Kako ?
Prosto je i vrlo jednostavno. U dublji tiganj ubacite ravno 4 kašike svinjske masti. Neka to bude čista bela svinjska mast. Uključite ringlu da se mast zagreje. Onda u mast ubacite prethodno narendane 2 glavice crnog luka da se dinstaju. Negde na pola (10-ak minuta ubacite rendanu 1 osrednju šargarepu) da se udinsta. Mešajte s vremena na vreme da ne zagori. Možete dodati vrlo malo vode i na vrh kašičice sode bikarbone da dobijete puni ukus luka i dodataka. Pred kraj dinstanja preko luka dodajte 2 kašike brašna, sačekajte 30 sekundi, promešajte. Zatim vrlo brzo dodajte preko 2 kašičice aleve paprike (može Aleva, Horgoška ili gruvana paprika iz Donje Lokošnice) i sačekajte 10 sekundi i promešajte i brzo sklonite sa ringle. Odmah zatim ovako pripremljenu smesu ubacite u pasulj koji vri ...i doooobrooo promešajte sve. Mešajte minut, nećete pogrešiti ! Pasulj će se sigurno usitniti pošto je raskuvan pa ko voli da ima više zrnaca onda pažljivije mešajte drvenom kašikom. Inače će se kuvani pasulj pretvoriti u kašu što može nekome biti super. Neki majstori kuhinje na ovaj način prave i vrlo ukusan potaž od mlevenog pasulja!
C) Sada je momenat da pred kraj sve bude kako treba. U šerpu sa pasuljem dodajte 5 kašičica vegete (aleva kulinat, mož;e C zač;in, vegeta ... itd), 2 lista lovora, 2 kafene kašičice sušenog peršuna (ako imate sveži perš,un još bolje, može 2 grančice saseckane), gratis ide 1 kašičica tucane ili gruvane paprike (ljuta), a može i seckana zelena ili crvena paprika i na vrh kašičice biber. Proverite da li je voda ok ili trebate da dodate vodu po želji ako vam odgovara čorbast pasulj. Ako je sve kako treba, poklopite sa malo odškrinutim poklopcem i ostavite da se krčka 30 minuta, onda promešajte pa još 30 minuta do kraja.
E) E, sada, pred kraj kuvanja, stalno ćete probati pasulj jel dobar ... i može se dogoditi da poparite jezik. Da se to ne bi dogodilo, jer poparen jezik nema više realno čulo ukusa, kašikom u malu č;iniju odvadite par kašika pasulja pa malo produvajte i probajte jel ok ukus. Ako je super, onda nastavite sa kuvanjem.
Ako je pasulj slan, uff ... mora da se popravi ukus hitno ! U preslan pasulj se dodaje pola kafene kašičice braon šećera, a onda i oljušten krompir isečen na četvrtine, koji ćete izvaditi kasnije. Neka se malo ukuva sve i rešen problem.
Ako je pasulj neslan, dodajte postepeno so ili Aleva Kulinat, ali to bi prema receptu trebalo da dodate eventualno još; 2 kašičice začina i to je sve.
Kada ste podesili ukus prema sebi, možda je dobro da to proba i vaš;a supruga ili bilo ko pored vas, i tek onda pasulj ostavite da se ukrčka još 10 -ak minuta. Isključite šporet. Pasulj je spremljen.
PASULJ
Pasulj je jednogodišnja biljka iz porodice mahunarki - bobova i spada u povrće visoke biološke vrednosti. U XVI veku, tačnije 1542 godine se po prvi put spominje u Evropi zahvaljujući trgovcima koji su ga doneli iz Južne Amerike. Najpoznatija je i najrasprostranjenija mahunarka u celom svetu i kao povrtarska kultura ubraja se u grupu zrnastih mahunarki. Neutralan ukus pasulja omogućava niz kombinacija s različitim namirnicama i začinima, a dostupnost tokom cele godine njegovu široku primenu pri kuvanju. U istoriji ljudske ishrane pasulj, grašak, sočivo i druge mahunarke nalazimo vrlo rano u upotrebi. Pasulj je svakako najpoznatija mahunarka, donesen iz Amerike u Evropu u 16. veku zajedno s krompirom i kukuruzom. Nijedna povrtarska kultura, osim krompira, nije razvila toliko sorti i varijacija kao pasulj. Najveći proizvođači su Indija, Kina, Indonezija, Brazil i SAD. Poreklom je pasulj bio samo samo puzavica.
Pasulj je veoma zdravo povrće - hrana i kao takav bi trebao da se jede bar 2 puta nedeljno. Smeđi, beli i crveni pasulj su bogati gvožđem i manganom. Autorski tekst GAJENJE PASULJA najbolje opisuje koliko je pasulj neophodan za ljudski organizam. Pasulj je veoma kaloričan (u 100 grama pasulja ima oko 143 kilokalorija). Takođe, u pasulj je bogat i proteinima, uglejnim hidratima, amino kiselinama, mastima ... itd. U pasulju ima puno i kalijuma, kalcijuma, fosfora, gvožđa. Naročito je ljuska pasulja bogata pektinom i ostalim sastojcima koji su lekoviti i blagotvorno deluju na želudac i probavne organe. Zbog toga se pasulj i preporučuje osobama koje imaju problem sa želucem i bolesti probavnih organa. Mahune pasulja takođe imaju lekovita svojstva a više o tome možete pročitati na stranici PASULJ
KUPUS SALATA ZA UZ PASULJ
Uz pasulj odlično idu krastavčići kornišoni mada je još bolja sveža kupus salata. Salata od kupusa se brzo sprema. Potrebna vam je omanja glavica belog kupusa koji ćete iseckati što sitnije nožem. U veći tanjir ubacite seckani kupus, poprskajte sa trećinom svežeg soka od limuna, ako nemate pri ruci može i balsamiko sirće ili obično jabukovo/vinsko sirće (nije preporučljivo za hrono ishranu). Promešajte sve, onda posolite sa malo morske soli, zatim popiberite malo šarenim biberom i na kraju preko kupusa ide 1 kašičica maslinovog ulja, ako nema može i suncokretovo (zejtin). Sve lepo izmešajte i ostavite da se malo ohladi.
Prijatno !